Kassör förskingrade en halv miljon kronor
Kassören i avdelningsstyrelsen för ST inom CSN har förskingrat omkring en halv miljon kronor av medlemmarnas pengar. Efter att brottet upptäckts ser ST-avdelningen nu över sina rutiner och undersöker möjligheterna att få tillbaka pengarna.
Det var under arbetet med bokslutet för 2024 som avdelningsordföranden för ST inom CSN, Ulrica Fagerberg, i slutet av mars upptäckte att i stort sett alla pengar på avdelningens konton var borta. Totalt saknades omkring en halv miljon kronor.
Kort därefter erkände ST-avdelningens kassör att det var hon som tagit pengarna – orsaken var att hon hade ett spelberoende. Efter det ska omkring 100 000 kronor ha betalats tillbaka till avdelningen, berättar Ulrica Fagerberg.
– Det är i grunden en personlig tragedi som drabbat oss. Vår kassör, som varit en väldigt uppskattad kollega, är sjuk och behöver hjälp. Vi är jätteledsna över det som hänt och hur det påverkar avdelningen, men vi bryr oss också mycket om vår kollega som nu behöver stöd för att ta sig ur det här, säger hon till Publikt.
Förskingringen är polisanmäld. Händelsen har även anmälts till det försäkringsbolag där ST har sin ansvarsförsäkring. Förhoppningen är att kunna få ersättning för de förlorade pengarna.
För att ge revisorerna mer tid att gå igenom förra årets bokföring har årsmötets senarelagts. Och i år får avdelningen ställa in sina planerade fysiska utbildningsdagar för arbetsplatsombud, berättar Ulrica Fagerberg.
– Vi kommer ha en väldigt begränsad budget i år. Men de hundratusen kronor som vi fått tillbaka kommer att göra att vi klarar av verksamheten, även om det innebär en del anpassningar. Nu får vi bygga upp en kassa fram tills vi vet om ansvarsförsäkringen kan hjälpa oss.
Har ni gått tillbaka och undersökt hur pengarna hanterats även tidigare?
– Revisorerna tittar just nu på 2024 och vi har beslutat att gå tillbaka och titta även på 2023. Den här personen klev på som kassör i slutet av 2022. Vi tar en sak i taget och försöker hantera det här så bra som möjligt.
Anser du att ni har brustit i era rutiner och kontroller?
– Vi har haft en tradition som byggt på tillit, där ordförande och kassör kunnat teckna själva och haft alla behörigheter. Vi är en avdelning som är spridd över Sverige och därför har det varit praktiskt att ha det så tidigare. Men med facit i hand känner man självklart att vi skulle funderat mer över det här.
Gör ni några förändringar nu, efter det som hänt?
– Vi har ändrat så att det krävs två firmatecknare för signeringar och behörigheter och sett över rutinerna för bokföringen. Revisorerna kommer också att få större insyn. Det blir både hängslen och livrem för att se till att vi aldrig hamnar här igen, säger Ulrica Fagerberg.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.