Annons:

Tjänstemän röstade fram moderaterna

VALET2008-01-31

Inför 2006 års val presenterade moderaterna sig själva som ”det nya arbetarpartiet”. Men det var bland tjänstemän och inte bland arbetare, som moderaterna gick fram tydligast i det senaste riksdagsvalet.

Av:  Rita Rusanen

Andelen röster på moderaterna varierar från 26 procent bland lägre tjänstemän till 39 procent bland högre tjänstemän. Bland arbetare var andelen 13 procent.

Det framkommer i en rapport från Statistiska centralbyrån som publicerades på torsdagen. Valundersökningen har sammanställts av professor Sören Holmberg och docent Henrik Oscarsson vid Göteborgs universitet.

Aldrig tidigare har så många väljare själva sagt sig stå till höger i politiken. En annan orsak till maktskiftet är enligt valforskarna att jobben blev valets viktigaste fråga, och den förknippade ovanligt många väljare med moderaterna.

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.

Typ
Vet du mer om det ämne som artikeln handlar om, eller om du har tips till redaktionen i något annat ämne, kan du lämna ditt tips här. Du kan också skicka ett mejl till redaktionen.
Om du anser att artikeln innehåller fel, beskriv här vad dessa fel består i. Du kan också skicka ett mejl till redaktionen.

Om du vill debattera det ämne artikeln handlar om, kan du skicka in en debattartikel till Publikt för publicering under vinjetten Debatt. Publikt publicerar inte anonyma debattinlägg, du måste därför alltid ange ditt namn och dina kontaktuppgifter. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta och redigera insända debattartiklar. Skicka ditt inlägg som ett Worddokument på mejl till redaktionen.

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.
CAPTCHA