Hårdare straff för fildelare
EU-parlamentet har antagit den konservativa gruppen EPPs förslag om hårdare tag mot fildelare. Men förslaget kritiseras från vänstern och de gröna för att sakna faktaunderlag.
Marielle Gallo, fransk ledamot i EU-parlamentets konservativa grupp EPP, anser att fildelare hotar jobb och tillväxt inom de kreativa industrierna. Men det saknas statistik för hur fildelande påverkar jobben. Det kritiserar piratpartiets EU-ledamot Christian Engström.
– Istället för att först ta reda på fakta och därefter rekommendera lagstiftning, gör man precis tvärtom. Det säger han till europaportalen.se och kallar rapporten som ligger till grund för EPPs förslag för ”ett beställningsjobb från de stora film- och skivbolagen”.
Europaportalen.se rapporterar även att socialdemokraternas Marita Ulvskog är kritisk till förslaget. Hon anser att EPP buntar ihop ungdomar som fildelar med kriminella ligor som kopierar varumärken.
I EPPs nu antagna förslag ingår att ungdomar ska utbildas i immaterialrättsliga frågor samt en uppmaning till EU-kommissionen att fortsätta förhandlingarna om gemensamma straff för illegala fildelare. Alltså att följa upp ipred-lagen, som bland annat ger skivbolag rätten att begära ut ip-nummer för misstänkta fildelare.
Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.