Färre lämpade för jobb i staten

REKRYTERING2011-06-23

Arbetsgivarverkets vårbarometer visar att det saknas lämpliga sökanden till statliga jobb. Mer än varannan myndighet har haft brist på lämpliga sökanden det senaste halvåret.

Arbetsgivarverket har sammanställt uppgifter från ett stort antal myndigheter. Totalt har drygt tre av fyra av verkets medlemmar svarat på enkäten, och de representerar sammanlagt 88 procent av samtliga anställda i staten. Barometern visar att bristen på lämpliga sökanden är tydligast bland experter och högre chefer inom IT-området. Av de medlemmar som rapporterat brist det senaste halvåret har mer än varannan saknat IT-personal.

Arbetsgivarverket konstaterar att det råder brist på högutbildad arbetskraft, samtidigt som arbetslösheten är hög bland dem som saknar gymnasieutbildning. I staten är andelen högskoleutbildade högre än i de flesta andra arbetsmarknadssektorer. Därför är det kanske inte särskilt överraskande att bristen nu ökar i den statliga sektorn, skriver Arbetsgivarverket i ett pressmeddelande.

Generationsväxlingen på arbetsmarknaden går in i ett allt intensivare skede, konstaterar verket. För varje år som går ökar antalet arbetstagare som har rätt att avgå med pension. I den statliga sektorn dämpas dock denna omställning av att allt fler skjuter upp sin pension. I barometern uppger var fjärde myndighet att de haft omfattande pensionsavgångar. Många myndigheter ser generationsväxlingen som en möjlighet snarare än ett problem. Andelen som anser att pensionsavgångarna påverkar kompetensförsörjningen positivt (22 procent) är mycket större än andelen medlemmar som anser att kompetensförsörjningen påverkas negativt (2 procent).

Detta är en nyhetsartikel. Publikts nyhetsrapportering ska vara saklig och korrekt. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, Fackförbundet ST, och utformas enligt journalistiska principer samt enligt spelreglerna för press, radio och TV.

Typ
Vet du mer om det ämne som artikeln handlar om, eller om du har tips till redaktionen i något annat ämne, kan du lämna ditt tips här. Du kan också skicka ett mejl till redaktionen.
Om du anser att artikeln innehåller fel, beskriv här vad dessa fel består i. Du kan också skicka ett mejl till redaktionen.

Om du vill debattera det ämne artikeln handlar om, kan du skicka in en debattartikel till Publikt för publicering under vinjetten Debatt. Publikt publicerar inte anonyma debattinlägg, du måste därför alltid ange ditt namn och dina kontaktuppgifter. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta och redigera insända debattartiklar. Skicka ditt inlägg som ett Worddokument på mejl till redaktionen.

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.
CAPTCHA